Vltima Ratio Fest - elita potemnělého zvukového umění

Vltima Ratio Fest - elita potemnělého zvukového umění

Vltima Ratio Fest 2022 a jeho hvězdná sestava již na podzim převleče Moravu do pošmourných odstínů šedi a v podání portugalských MOONSPELL, norských BORKNAGAR, finských WOLFHEART a amerických HINAYANA přiveze soundtrack ke žloutnoucímu, opadávajícímu listí.


Na oslavu své ohromující třicetileté kariéry korunované posledním oceňovaným albem "Hermitage" oznámili MOONSPELL sérii koncertů na rok 2022. Portugalští vlci, kteří vznikli v roce 1992 a vydali 13 alb, se do povědomí evropské metalové scény zapsali velmi brzy. Svou kapitolu v knize extrémní hudby napsali dnes již legendárními alby "Wolfheart" a "Irreligious".
Vedení charakteristickým hlasem Fernando Ribeira, do čtvrté dekády i přes svůj věk vstupují stále jako ambiciózní těleso nehledící na cokoli jiného než na svůj vlastní hudební vývoj. Svůj gothicmetalový sound - položený na základech deathu, doomu a blacku - několikrát obrátili naruby. Příkladem jsou alba "Sin/Pecado" či "The Butterfly Effect", v nichž se pustili do experimentování s elektronickou a industriální hudbou a hrátek se samplováním, nebo extrémně chytlavé "Extinct" s nádechy orientu a silným goth-rock pižma.

Jsme tedy zvědavi, kam MOONSPELL jejich odhodlaní hudebně dál zavede. Že oslavy výročí architektům vzrušivé temnoty budou ve velkém stylu a budou obsahovat nadčasové klasiky i novou tvorbu, je zřejmé, a potvrzuje to i frontman Fernando Ribeiro:
„Hudebně to bude pravděpodobně nejlepší turné, jakého se MOONSPELL kdy zúčastnili. Bude to jedinečný zážitek, který by si žádný opravdový fanoušek neměl nechat ujít. Projdeme si celou naši kariéru a zahrajeme jak klasiky, tak nové písně a skryté diamanty. Připravte se na neuvěřitelnou cestu v úžasné společnosti.“Silné melodie tří okouzlujících kytar, tesklivá atmosféra, chytlavé refrény, hudební hravost, energičnost a trvalá osobitost. To jsou už čtvrtstoletí INSOMNIUM, vypravěči příběhů severu. I když je tvorba Finů silně prodchnuta estetikou doom metalu a pětice se ráda zaobírá tématy temnoty, smutku, ztrát, bolesti a přírody, je v jejich hudbě cosi neuvěřitelně přitažlivého a zároveň povzbudivého.
Melodeathová formace s tesklivým a nezaměnitelným melancholickým soundem umně vybalancovává misky vah nakažlivé hitovosti až na hranici kýče a zároveň kreativní kapely, která zapáleně tvoří hudbu se silným emotivním nábojem. Nestřídá, ale mísí hněv se smutkem, melancholii s euforií, takže jejich hloubavé skladby s kytarovými nápěvy, co vám zastaví srdeční tep, se doslova dotknou vašich nejniternějších míst a dokáží pohnout i tím nejkamenějším srdcem.

Ani BORKNAGAR nejsou na scéně žádnými nováčky. Formací prošli členové snad všech význačných norských kapel (DIMMU BORGIR, ARCTURUS, Enslaved, Leprous) a je jednou z těch, která má podíl na rozvinutí severského black metalu a jeho oproštění se od klasické podoby do směrů pod štítky viking, pagan, psychedelic či folk. Především ale konečně jedou tuzemským fans splatit letitý dluh své nepřítomnosti.
Se svým už jedenáctým CD "True North" však skvadra okolo zakládajícího kapitána Øystein Bruna uhodila hřebíček na hlavičku: mluví se o nejpůsobivější kolekci jejich 28-leté kariéry. Kapelu postavenou na dvou výtečných hlasech (ICS Vortex a Lazare) dnes více definují až hardrockově znějící melodie, naprosto jedinečnou atmosféru si s sebou nesou ale po celou existenci, kdy množství jejich už typicky vrstvených aranží prochází mrazivé bouře, kde se ke slovu dostává i blackový krákor. BORKNAGAR jsou nenapodobitelný naturel a estetika severské přírody skrze harmonické kytary/klávesy a nádherné zpěvy v každém tónu.Podobně by se dalo hovořit o WOLFHEART. Jen s rozdílem, že jsou z Finska. Formace charismatického a zkušeného tepce Tuomase Saukkonena se na vás s šestou, sebevědomně pojmenovanou čerstvou deskou "King of The North" vrhne jako smečka hladových vlků.
Škatulka melodický death metal, ačkoli se tu dočkáme i epických nebo hymničtějších momentů, u nich má jinou formu. Promlouvá tu syrovost, chlad a dravost. Nepřehrávají se líbivé „suomi“ melodie, WOLFHEART workoholika Saukkonena jsou především melancholici, ale jejich skladby mají odpich, jsou překvapivě tvrdé a srší z nich nespoutanost a opuštěnost finských krajin. Na podiu bez podbízivých keců a trapného roztleskávání, v plném nasazení do publika nasází poctivou nálož mrazivého severského metalu, čímž si ho okamžitě získají.

Eklektický balíček doplňují HINAYANA. I tato pětičlenná melodic death/doom kapela z Austinu vznikla jako jednočlenný projekt, ale nakonec se stala plnohodnotnou kapelou. Jejich poslední EP "Death of the Cosmic" jim vyneslo titul „odkrytí jednoho z nejlépe střežených metalových tajemství Ameriky“. Po poslechu nejednoho napadne, že tato výtečná kapela pro svůj epičtější chladivý nádech musí pocházet ze Skandinávie, nikoli z Texasu.


Vltima Ratio Fest zažijete 9.10. 2022 v Brně - Sono Music Club.
Nejlevnější vstupenky jsou v předprodeji na webu Obscure Promotion.
Časový rozpis najdete brzy na FB události.
 

Banner


Zdroj: Pavel "bizzaro" Pavlík / Obscure Promotion

Názory redakcie

Chýba názor redakcie