MASTERPLAN - Roland Grapow

Bude žiť powermetalová legenda na Slovensku?

MASTERPLAN - Roland Grapow

Roland Grapow, meno to určite takmer každému metalistovi známe. Táto dnes už legenda hrala skoro 13 rokov v Helloweene a potom s Ulim Kuschom založili jednu z najúspešnejších kapiel súčasnosti, vynikajúci Masterplan, ktorý po úspešnom debute čochvíľa vydá nový album. Napriek tomu, že Roland je legendou, musím povedať, že pokec s týmto sympatickým a milým Nemcom bol pre mňa radosťou a potešením.

Takže, moja prvá otázka znie: vybrať Jorna Landeho sa ukázalo ako správny krok. Poznal si ho predtým? A ako ste sa dali dokopy?
Nie, nepoznal som ho osobne, ale poznal som Ark. My sme po chvíli zistili, že potrebujeme dobrého speváka. Jorn bol pre nás ten pravý a jediný. Snažili sme sa ho skontaktovať a trvalo to šesť týždňov, než sme sa stretli... Takže nepoznal som ho predtým. 

Aké sú vzťahy v kapele? Ste blízki priatelia?
Nie sme spolu každý deň, lebo ja momentálne žijem na Slovensku. A teraz som pracoval na novom albume, šesť mesiacov .. a Uli a Jorn žijú v Nórsku, Uli tam má novú priateľku.. nie sme spolu každý deň,ale máme dobrý kontakt. Rešpektujeme jeden druhého, snažíme sa.. ako malé priateľstvo, samozrejme. 

Kde berieš inšpiráciu pre svoje skladby?
Inšpiráciou je pre mňa hudba, ktorú počúvam a moje zážitky.. za posledných 40 rokov (smiech). Tak myslím, že to splýva dokopy. Som prístupný novej hudbe, mám ju rád.. alebo agresívny štýl, veľmi moderný, progresívny.. každé z nich má v sebe niečo unikátne. Ale Masterplan, sa myslím, pohybuje na veľmi tenkej hranici. Musíme vedieť vybrať, čo je pre nás dobré. Nesmieme zájsť príliš ďaleko, príliš do bluesu, do extrému, do agresivity. Sme niečo medzi všetkým, čo by sa nám mohlo páčiť. 

Môžeš nám povedať povedať niečo o vašom novom albume?
Nový album je hotový, za dva týždne vychádza singel, na konci novembra a album vyjde na konci januára. Je to už celoskupinová práca, všetko je napísané piatimi členmi, usporiadané Ulim a mnou. Spolu sme pracovali na booklete, takisto sme spolu pracovali na obrázku coveru albumu. Vlastne všetko je tímová práca, naozaj skvelá tímová práca. Splynuli sme viac ako kapela. A nový album je taký, ako naša kapela. Veľmi melodický, stále máme veľmi silné skladby, niektoré sú naozaj rýchle, ale máme aj krásnu baladu, ...je plný pocitov. Ako to povedať.. má v sebe niečo zo 70tych, 80tych, ale aj z 90tych rokov. Myslím, že skladby na novom albume sú trošku, trošičku iné, ale myslím, že sú dobré. Bude sa vám to páčiť. Som naň veľmi hrdý. Je to ako posun, vzrast kapely. Už prvý bol vysoký štandart, ale tento druhý je ešte viac za ním. Som naň naozaj hrdý a tvrdo sme na ňom pracovali. Len pred dvoma alebo troma týždňami sme ho dokončili, lebo sme ho ešte mixovali, ale hovoriť o ňom a o skadbách je pre mňa teraz čosi ako relax. Počúvam ho ako poslucháč, už nie ako hudobník. Niektoré jeho časti mám strašne rád. je naozaj dobrý. Určite si ho vypočujte. 

Samozrejme.
(smiech) Dúfam... 

A čo tvoje sólové projekty alebo aktivity?
Nerobím momentálne tak veľa. Ale pred dvoma rokmi sa ma chlapík z Brazílie spýtal, či sa nechcem zúčasniť nejakého projektu a dnes je to konečne aktuálne. Pred šiestimi mesiacmi som pracoval na tomto albume, ktorý vyjde možno nabudúci rok. Ten chlapík sa volá Renato Tribuzy, je z Brazílie a má kapelu Thoten. Na tomto projekte pracuje veľmi veľa známych ľudí, ako Roy Z alebo Bruce Dickinson. Ja tam hrám pesničku s Michaelom Kiskem, ktorá je skvelá. Ešte som nepočul, ako tú skladbu naspieval, ale teším sa na ňu. Teraz ďalej neplánujem nič veľké. Je možné, že vydám budúci rok sólovku, ale teraz momentálne to ešte neviem. Ale stále dúfam v projekt, o ktorom hovorím už mnoho rokov, projekt s bývalými členmi Helloweenu, aj s Michaelom Kiskem, ale to bude možné, len ak sa Michael Kiske k nám pridá. Ak nie, nič z toho nebude. Kai Hansen už povedal áno. Ale musí na to byť správna chvíľa.
 
Ako si začínal? S akými kapelami okrem Helloweenu si hral?
Vo veľa, veľa neznámych kapelách. Nikdy sme nemali špeciálneho speváka. Mali sme dvoch alebo troch, a hrali aj na gitaru, klávesy alebo bicie. Ale určite to bolo veľmi melodické, vďaka tým klávesom a gitarám. A potom, najúspešnejšou kapelou pred Helloween boli Rampage. To bolo po prvý raz, keď som hral na druhej gitare. Boli to časy, keď začínali Judas Priest a Saxon.. začiatok 80tych rokov. A tiež Scorpions.. A my sme chceli robiť niečo podobné, ako oni. Ale medzi týmito kapelami,v rokoch 1980 a 1981,nič nebolo naozaj profesionálne. Mal som domáce štúdio a doma som písal piesne. A čakal som na veľký telefonát od pána Weikatha. Dovtedy sa nedialo nič významné. 

Aký vzťah máš k Slovensku?
Určite sú tu veľmi milí ľudia. Vravím to v každej krajine, ale pri tejto to myslím naozaj. Moja skúsenosť je naozaj veľmi pozitívna. Mám rád tunajšiu prírodu. A hlavne mám rád malé mestečko Zvolenskú Slatinu, pri Zvolene. A moju priateľku, s ktorou som už dva roky, ale až teraz žijeme spolu. Som tu naozaj šťastný a to je dôvod , prečo rozmýšľam o tom, že sa sem v budúcnosti presťahujem. Určite na pár rokov. Cítim sa tu príjemne. S rodinou, so všetkými ľudmi, už tu mám aj nejakých priateľov, v čase internetu a telefónu nemusím byť v Hamburgu. Môžeš sa cítiť doma kdekoľvek, kde sú tí správni ľudia. A určite mám zo Slovenska iba pozitívny pocit. 

Chcela by som sa opýtať na záver, hovoril si o internete. Čo si myslíš o jeho rozvoji? Je aj tvojou záľubou, tráviš pri internete aj svoj voľný čas?
Nie, záľubou ani nie. Je nevyhnutný pri mojej práci na to, aby som mohol komunikovať s kapelou, nahrávacou spoločnosťou, s ľuďmi, ktorí pracovali na obrázku albumu, aby som mohol dávať veľa rozhovorov a takisto získavať dôležité informácie. Na začiatku, keď som prišiel na Slovensko, rodina nemala telefonické spojenie. Každý tu používa mobil. A potom som si dal zaviesť homenet. Bol som rád, pretože potrebujem komunikovať. Hlavne teraz, keď sa blíži vydanie nového albumu. Každý deň mi píšu aj z Japonska a inak by som nemohol odpovedať. Mám Macintosh spolu s bratom.. a internet teda pre mňa znamená aj prácu. Teraz ho znova teda mám a som šťastný. Takže, určite ho používam. Ale keď si predstavím čas spred 5 alebo 7 rokov, nič som o tom nevedel. Ale teraz už áno. 

 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Roland Grapow

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2004-11-26 22:46:41

Prečítané: 947x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie