SUNN vtiahli Prahu do sveta hluku

SUNN vtiahli Prahu do sveta hluku

Americkí drone/doomeri SUNN O))) sú v hudobnom svete považovaní za mimoriadne experimentálnu záležitosť, ktorá ďaleko prekročila hranice metalu. Ich vystúpenie na festivale Brutal Assault je pre mnohých z nás pamätné a hoci vtedy v roku 2015 som mal problém vstrebať ho, predsa len klubová show je o niečom inom. 2. marca 2019 sme tak v priestoroch pražského Divadla Archa nemohli chýbať.
Organizátori v deň koncertu upozorňovali, že akcia sa blíži k vypredaniu. Z kapacitného hľadiska teda išlo o vhodne zvolené miesto činu.

Úloha odštartovať sobotný večer pripadla dánskej umelkyni Frederikke Hoffmeier a jej sólovému projektu PUCE MARY. Talentovaná dáma nepotrebovala žiaden doprovod a na svoj set si vystačila sama s mixpultom a mikrofónom. V hudbe, ktorú nám ponúkla, sa stretáva hneď niekoľko experimentálnych štýlov. Základom bol dark ambient, do neho však nakombinovala prvky noise, drone, občas i electro-industrialu. Špecialitou boli „oddychové“ pasáže, kedy sa chopila len mikrofónu, prechádzala sa s ním po pódiu a odriekavala svoje texty. Skľučujúcu atmosféru dokresľovalo aj minimálne osvetlenie, ktoré sa sústredilo výlučne na protagonistku a zvyšok sály sa ocitol v takmer úplnej tme. Necelých 40 minút ubehlo ako voda a treba uznať, že nebolo márnych.

Ak ste si náhodou so sebou nepriniesli špunty do uší, mohli ste si ich zakúpiť v merch stánku. Kto na ne nezabudol, urobil dobre… SUNN O))) vtrhli na scénu krátko po 21:10 a bez nejakého väčšieho upozornenia rovno spustili svoju šialenú show. Zabudnite na vtipy o tom, že keď zmeškáte prvých päť minút, prídete len o prvé štyri riffy! Stačila krátka chvíľa a Greg Anderson, Stephen O'Malley i tretí gitarista spoločne vytvorili natlakované zvukové bahno neobyčajne hlasných rozmerov, ktoré bolo treba zažiť od začiatku do konca.
Hudba, pri ktorej mi vibrácie prechádzali celým telom, neustala ani na moment - SUNN O))) celý svoj setlist spojili do jednej neutíchajúcej hlukovej steny, kde by akákoľvek pauza medzi jednotlivými skladbami znamenala prerušenie nadpozemskej atmosféry. Do toho si prirátajte hustý dym, ktorý sa v pravidelných intervaloch obnovoval a šíril hlboko do zhypnotizovaného publika, takže často nebolo ani možné dovidieť na pódium, nie to ešte na samotných hudobníkov.
Kapela, momentálne obiehajúca Európu v rámci turné "Let There Be Drone (Multiple Gains Stages)", prišla do Prahy v päťčlennej zostave. V spleti gigantických riffov spomínanej trojice sa tak našlo miesto aj pre dvoch koncertných členov. Tos Nieuwenhuizen a Steve Moore operovali vzadu za mixpultom a klávesami, hoci cez spomínanú hmlu ich bolo možné zahliadnuť len so šťastím. Napriek tomu svojimi plochami ozdobili väčšiu časť vystúpenia. Steve v jednom momente vytiahol aj trombón a podľa tónov, ktoré naň zahral, som zaregistroval skladbu "Alice". Ťažko určiť zvyšok z ponúknutého repertoáru, no je zrejmé, že páni nám predstavili ukážky z nového CD "Life Metal", ktoré vyjde už čoskoro.

Po zdanlivom konci a búrlivých ováciách sa diváci pomaly začali poberať von zo sály, na moje prekvapenie sa však kapela po pár minútach vrátila, aby zahrala prídavok. Nečakané, no o to úctyhodnejšie! SUNN O))) sa s nami napokon rozlúčili po 105 minútach trvajúcom masakri. Ťažko sa však hľadajú slová na opísanie zážitku, aký nám pripravili. Nahrávka je jedna vec… ale koncert, pri ktorom sa intenzita hluku nemôže porovnávať so žiadnou inou formáciou, akú som doteraz videl, si zaslúži prívlastok „nezabudnuteľný“. A taký bol i celkový dojem zo show amerických majstrov drone/doomu. Organizátori museli byť spokojní aj s účasťou - do Divadla Archa si napokon našlo cestu približne 1000 nadšencov experimentálnej hudby.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Heartnoize Promotion.


FOTO: Aleš "Enochian" Komárek

Informácie o koncerte

Názov: SUNN vtiahli Prahu do sveta hluku

Dátum: 02.03.2019

Miesto: PRAHA - Divadlo Archa

Kapely: SUNN O))) - drone/doom metal (USA)
PUCE MARY - industrial noise/drone (DEN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-03-04 19:32:26

Prečítané: 402x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie