PARADISE LOST: Záhuba v centre Moravy

PARADISE LOST: Záhuba v centre Moravy

Jednou z koncertných akcií, ktorú sme v októbri nemohli vynechať, bol návrat anglickej gothic/doomovej, resp. death/doomovej stálice PARADISE LOST. Tá, ako to už býva zvykom, si pre európske tour k novému CD zvolila obdobie jesene. Nakoľko sme sa my zúčastnili zastávky v Brne a kolega Martin Mayer o pár dní neskôr vo Viedni, nájdete na webe MetaliriuM až dva reporty - môžete teda porovnávať naše dojmy.

Koncert v ten utorok odštartovali až dva plnohodnotné supporty. Z dôvodu meškajúceho vlaku sme prvú z nich, portugalských SINISTRO, žiaľ nestihli.
Zato druhá záležitosť večera, PALLBEARER z amerického Arkansasu, boli dostatočnou náplasťou a najmä kvalitným zahájením akcie. Páni síce nepredviedli nič prevratné a miestami som mal pocit, že ich (viac-menej tradičný) doom metal je akýsi nemastný-neslaný, no ako predkapela to stačilo.

Priznám sa, že nový album PARADISE LOST - "Medusa" ma takmer vôbec nezaujal a do klubu Fléda som si prišiel vychutnať najmä staršie, osvedčené klasiky. Nestarnúci elegáni z anglického Halifaxu nenechali nič na náhodu a dnešný setlist namiešali celkom umne… Z novinky napokon odznelo päť skladieb (o.i. "Blood & Chaos", "The Longest Winter"), starších kúskov bolo jedenásť. Hralo sa jednak zo starej éry do roku 1997 a následne až od 2009 - vyššie. Čím čerstvejšie boli vybrané piesne, tým zrejmejšie bolo, že PARADISE LOST v poslednej dobe výrazne spomaľujú. Síce by som uvítal také koncertné pecky ako "The Enemy" či "Erased", no som rád za mnohé iné, ktoré dnes nechýbali a ktoré Mackintoshovcom idú stále najlepšie - či už "One Second", "Forever Failure", "As I Die", "True Belief"… a to z "Icon" zaznela aj nenápadná "Remembrance", ktorú som naozaj nečakal. Z novšej tvorby neopomeňme "Tragic Idol", "Faith Divides Us - Death Unites Us" a z dosky "The Plague Within", na ktorú došlo až trikrát, spomeniem napr. "No Hope In Sight". Záver patril, ako obvykle, živáku "Say Just Words" a po 85 minútach bol koniec.

Protagonisti na pódiu predvádzali od začiatku do konca svoj obvyklý štandard. Hlavný gitarista a zároveň hlavný mozog kapely, ľavoruký Greg Mackintosh, nedávno definitívne zhodil svoje dlhé čierne háro, ale šediny mu príliš nepristanú, tak začal zapúšťať aspoň akési základné číro. Inak sa prezentoval kvalitnou hrou a tradične skvelo prepracovanými sólami, kde nechýbala výpomoc wah-wah pedálu. Mierne pohupujúci sa Aaron Aedy, dnes opäť so širokým úsmevom, doprevádzal svojho kolegu taktiež bezchybne, basák Steve Edmondson pôsobil za ním nenápadne, no ani k jeho hre nemám výhrady. Špeciálnu pochvalu si zaslúži fínsky mladík Waltteri Väyrynen, ktorý sa v PARADISE LOST objavoval už nejaký-ten čas, ale až tento rok sa stal ich oficiálnym bubeníkom. Hrá mu to výborne a na to, že má len 23 rokov, stihol si už zabúchať v peknom množstve projektov.
A napokon milovaný i nenávidený spevák Nick Holmes - tohto starého flegmatika môžeme kritizovať, koľko chceme a aj tak mu to bude jedno. Občasné falošné tóny a neochota ťahať niektoré výšky by mi až tak nevadili, viac ma irituje jeho neprítomný výraz počas väčšiny setu a najmä sa neviem ubrániť pocitu, že "Old Nick" si len prišiel odbiť povinnú šichtu. Ale také hrozné to zas nebolo, death gruntové vokály mali razanciu a zneli fakt drsne, čisté spevy bolo zo začiatku dosť slabo počuť a len postupne sa to zlepšovalo. Komunikácia s publikom bola OK a frontman "Raja Strateného" nás občas burcoval dokonca aj počas skladieb.

Pochváliť treba aj zvuk, ktorý možno nebol 100%-ný, avšak vystúpenie zaDOOManých Angličanov nekazil. Priestory klubu boli vskutku príjemné, ba potešil nás aj photopit. Publikum bolo od úvodu naladené v pohode a kapelu s radosťou podporilo. Podľa informácií od organizátorov sa dnes počet platiacich pohyboval niekde okolo čísla 500. A to je na Moravu v utorok veľmi slušné.
V závere si neodpustím malé sklamanie z toho, že hoci sme sa na mieste činu zdržali ešte dobrú hodinu a pol po skončení koncertu, nikto z členov PARADISE LOST sa neuráčil prísť na výlet medzi fanúšikov…

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: PARADISE LOST: Záhuba v centre Moravy

Dátum: 10.10.2017

Miesto: BRNO - Fléda Club

Kapely: ::
PARADISE LOST - doom/gothic metal (ENG)
PALLBEARER - doom metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-10-16 18:41:27

Prečítané: 567x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie