JUDAS PRIEST naživo stále vládnu, MEGADETH sklamali

JUDAS PRIEST naživo stále vládnu, MEGADETH sklamali

Anglická heavymetalová legenda JUDAS PRIEST tento rok vypustila do sveta svoj nový album "Firepower" a tak bolo len otázkou času, kedy nás opäť poteší aj naživo. V utorok 12. júna 2018 som sa vybral do Plzne na jedinú česko-slovenskú zastávku ich aktuálneho turné a očakával som veľkú show.

Program na zimnom štadióne Home Monitoring Aréna mal na pláne len jedinú predkapelu, jej meno však vzbudzuje celosvetový rešpekt. Koncert tak od 19:00 otvorila americká thrashová stálica MEGADETH. Dave Mustaine hrá na gitaru stále bravúrne, jeho spevácky výkon bol dnes poslabší, navyše mu v prvej polovici setu vypadával mikrofón. A technika zradila aj sólo gitaristu Kiko Loureiru, ktorému vypadol zvuk na akustickej gitare v inštrumentálke "Conquer or Die!". Celkovo bolo nazvučenie MEGADETHu veľmi zlé a tak Američanov okrem štandardne kvalitných hráčskych výkonov mohol zachrániť už len setlist. V ňom zaznelo pár ukážok z poslednej dosky "Dystopia", ale zo staršej tvorby len niekoľko najpovinnejších peciek. Show síce začala s klasikou "Hangar 18", v závere však nasledovali iba "Symphony of Destruction", "Peace Sells" a "Holy Wars". Koniec nastal už po 55 minútach a úprimne, asi to tak bolo aj lepšie.

V nasledujúcich chvíľach zahalila pódium gigantická plachta s typickým symbolom JUDAS PRIEST (viď. fotka nižšie). Po niečo vyše pol hodine už bola takmer zaplnená aréna pripravená na hlavný bod večera. Zaznelo povinné intro, s prvými tónmi Angličanov sa plachta efektne zosunula na zem a: „The Priest is back!“. - Show začala titulnou skladbou z novinky "Firepower".

Koncertu vládol nezameniteľný Rob Halford, ktorý je aj vo veku 66 rokov perfektný, jeho hlasový rozsah stále udivuje a dokonca som mal pocit, že toho uspieval viac, než pred šiestimi rokmi na "Epitaph Tour". Neraz sa nebál vytiahnuť aj svoj povestný falzet, pri "Freewheel Burning" zas chrlil slová takmer ako z CD-čka. Ako správny frontman nezabudol fanúšikov pozdraviť, vyburcovať, aj si s nimi zaspievať. Na skladbu "Hell Bent For Leather" dorazil na typickom Harley, stihol tiež vystriedať niekoľko pestrých (ale vždy metalových) outfitov a mne z jeho strany nechýbalo v podstate nič.
S jeho kolegami to už bolo iné, hoci… nechápte to zle, veď všetko bolo perfektne technicky zahraté a dokonca aj zvuk sa oproti predkapele výrazne zlepšil. V zostave citeľne chýba gitarista Glenn Tipton, ale starnutie sa proste nedá zastaviť. Jeho „live“ náhradník Andy Sneap svojou prítomnosťou ani hrou neurazil, chýbala mu však potrebná charizma. Hlavné gitarové slovo tak mal Richie Faulkner, ktorý je v PRIEST už zabehnutým hráčom a jeho sólovanie je vskutku nádhera. Ian Hill bol vzadu so svojou basou nenápadný ako vždy, ledva sa pohol z miesta a len sa spokojne pohupoval do boku. Zato bubeník Scott Travis mal práce až-až a pre kapelu je nenahraditeľnou personou. Jeho vyhadzovanie si paličiek do vzduchu (a že ich všetky chytil!) je pastvou pre oči. Pätica hudobníkov je však výborne zohratá a najmä do svojho vystúpenia dala srdce. Nechýbali ani vkusné videoprojekcie, väčšinou len s animáciami, občas však aj s odkazom na spomínaného Tiptona.

Na novú dosku dnes došlo len trikrát… zato nám však „Judáši“ naservírovali plné priehrštie starých, prevažne klasických songov. Samozrejmosťou boli pecky ako "Painkiller", "Metal Gods", "You've Got Another Thing Comin'", "Turbo Lover", či "Breaking The Law". Do setlistu sa však zmestili aj nenápadnejšie kúsky, napr. "Saints In Hell", "The Ripper", "Bloodstone", alebo balada "Night Comes Down".
Kapela sa s nami definitívne rozlúčila s hitovkou "Living After Midnight", v ktorej Halford do textu šikovne zakomponoval aj Plzeň. Celá show trvala približne 95 minút a činila len 18 skladieb, ale členovia JUDAS PRIEST starnú ako každý iný človek a ja ich harmonogram plne rešpektujem.

Po koncerte sa objavili nahnevané reakcie a nespokojnosť fanúšikov, najmä na zvuk MEGADETHu, relatívne skorý začiatok koncertu a celkový výber miesta činu. Home Monitoring Aréna skutočne nebola najvhodnejším miestom - najmä kvôli zvuku, keďže ten sa v nej dosť podivne odrážal. Bola však takmer zaplnená, takže je opäť vidieť, že heavy metal má v Česku stále veľké množstvo podporovateľov. A snáď JUDAS PRIEST, ako jedni z jeho hlavných predstaviteľov, po ďalšom skvelom výkone ešte nejaký ten rok potiahnu a dnes to z ich strany nebolo v našich končinách naposledy.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúram LiveNation CZ a Media Production Music.


FOTO: Petr Chán | Fakker

Informácie o koncerte

Názov: JUDAS PRIEST naživo stále vládnu, MEGADETH sklamali

Dátum: 12.06.2018

Miesto: PLZEŇ - Home Monitoring Aréna

Kapely: ::
JUDAS PRIEST - heavy metal (ENG)
MEGADETH - thrash metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-06-17 11:21:06

Prečítané: 952x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie