Brutal Assault 2015

Brutal Assault 2015

Brutal Assault je nesmrteľný! Alebo nech už na začiatok použijeme akékoľvek vznešené prívlastky, jedno je isté: agentúra Obscure Promotion nám pre rok 2015 naservírovala jubilejnú 20. časť tohto unikátneho festivalu, ktorých v našich končinách nemá obdoby. Ak ale ani vy nemáte radi dlhé príhovory, môžeme ísť rovno na vec.

 

STREDA:

Pomaly už legendárna Vojenská pevnost Josefov nás privítala vo veľkom štýle. Kým pred pár rokmi sa streda najprv brala len ako zahrievací (warm-up) deň, na ktorý vôbec nie je nutné prísť, dnes je to už regulérny "pol-deň", čomu zodpovedajú aj kapely. V našom prípade prvou, ktorú stíhame ako-tak vzhliadnuť, sú MELECHESH - pôvodom z Jeruzalemu, dnes už žijúci kade-tade v západnom svete. Ich orientálne ladený black metal znie na veľkom pódiu dosť dobre a napr. taký "Rebirth Of The Nemesis" na úvod potešil.

Než sa však stíhame ubytovať, zbežne si prezrieť staré známe lokácie obľúbeného areálu a najmä vystáť dve nutné fronty (na vyzdvihnutie akreditácie, následne na nákup žetónov), prichádza večer a s ním spojených niekoľko vystúpení, na ktoré sa oplatilo čakať. V prvom rade: Thomas Gabriel Fischer a jeho TRIPTYKON. Mohutný zvuk, súhra dvoch gitár, nádherná basáčka Vanja Šlajh a setlist, v ktorom, ako to už býva zvykom, nechýbali ani veci z časov dávno minulých. Okrem dvoch starých flákov od CELTIC FROST ("Procreation Of The Wicked", "Circle Of The Tyrants") dnes Tom zaradil do diania aj jednu vykopávku od HELLHAMMER. Na ploche jednej hodiny to bola v kombinácii s novými, najmä dvoma najdlhšími vecami od TRIPTYKON, utešená záhuba.

A to už o malú chvíľu nastupuje na vedľajší Metalshop stage KATATONIA. Švédski melancholici mali minulý rok značné technické roblémy, čo frontman Jonas nezabudol vtipne pripomenúť. Mohol, veď dnes to bola kompenzácia, ako sa patrí. Hralo sa síce len z posledných štyroch dosiek, no všetko s patričnou atmosférou, zdatnými inštrumentálnymi i vokálnymi výkonmi a hoci sa jedná o depresívne ladenú hudbu, nechýbala viditeľná radosť kapelníkov z dobrej odozvy.

To kapela SOULFLY, avizovaná ako jeden z headlinerov, ani zďaleka o svojom hviezdnom statuse nepresvedčila. Max Cavalera naživo je pre mnohých splnený sen a je pravda, že na pódiu to stále vie a komunikácia s publikom mu ide perfektne, ale z viacerých strán sme aj dodatočne započuli, že venoval možno až priveľa priestoru starej tvorbe z éry SEPULTURA. Nám to vôbec nevadí, aj tak sa po chvíli presúvame k starému známemu pódiu č. 3 (MetalGate), kde sa nielenže tiež hrá už dnes, ale navyše dali organizátori priestor takému umelcovi, akým je PERTURBATOR. Kvalitné retro-futuristické synťáky, to nikdy nie je na škodu ani na festival typu BA a keďže ja som elektro-industriálnej hudbe otvorený, dávam bod navyše a určite nie som sám. Vysoká účasť a hŕba metalistov zabávajúcich sa na túto hudbu su dôkazom toho, že to nebol krok vedľa.

Záverom večera ešte stíhame legedárnych nórskych blackáčov MAYHEM. Tí dnes stavili na istotu a zahrali takmer výlučne klasické veci, kde nechýbal "Freezing Moon", Deathcrush" či "De Mysteriis Dom Sathanas". Attila je zver, čo opäť raz potvrdil svojou vizážou i celkovým pódiovým predstavením. Chorobné vokály predvedené spoza gigantického konferenčného stola sú pre niekoho možno prisilná káva, pre niekoho zas to správne psycho na dobrú noc.

 

ŠTVRTOK:

Prvou kapelou, na ktorú sa dnes pozrieme, sú naši rodáci ACID FORCE. Apropo, slovenské kapely na Brutale. Tento rok tu boli tri - okrem spomínaných Banskobystričanov konkrétne ešte páni z OBLITERATE a MORTALLY INFECTED. "Acidko" na to, že celý deň o 10:30 štartovalo, urobilo slovenskému thrashu veľmi dobrú reklamu a hoci chalani nehrajú nič inovatívne, hrajú to na svoj vek naozaj kvalitne. A to pôvodne vznikli len ako bočný projekt známejších ANSTRATUS.

Je úplne jasné, že na takomto veľkom festivale, kde sa na hlavných stejdžoch hrá prakticky stále (raz jeden, potom druhý) a od určitej hodiny máte k dispozícii ešte aj tretie pódium, je nemožné vidieť všetky kapely, ba dokonca čo i len polovicu. A veď komu by sa aj chcelo čítať o 110 bandách, či koľko ich tu vlastne má byť? Tento rok sa k tomu pridalo ešte aj neznesiteľné teplo, ktoré nás ani nasledujúce dni neplánuje opustiť. Aj z toho dôvodu väčšina návštevníkov volí v obedňajších hodinách útek do tieňa. Robíme tak aj my a preto najbližšia banda, ktorú vidíme na viac než tri minúty, sú djentoví onanisti VILDHJARTA zo Švédska. V tomto prípade si však páni zaslúžia absolutórium, lebo keď sa už inšpirovali tvorbou MESHUGGAH, zvládli to takmer na jednotku a ani pri troch gitarách ich hudba nepôsobí chaoticky, za čo celkom iste môžu aj občasné breakdowny. Napriek tomu si buďte istí, že táto kapela hrá metal!

Na vedľajšom stejdži to po nich odpaľujú BENIGHTED, ktorí svojim urputným brutal/core s grindovými a íčkovými spevmi spustia naozaj poriadny kotol. A to si ešte spevák dovolil uviesť názov skladby "Let The Blood Spill Between My Broken Teeth" spolu s divákmi… Škoda len príliš ostrého zvuku.

Ako ďalších si berieme na paškál ARCTURUS na Jägermeister stage. Kým dva roky dozadu im nočná hodina jednoznačne prospela, dnes to aj napriek vhodne namiešanému a precízne zahratému setlistu, kde nechýbali pecky z viacerých klasických albumov, ale aj nejaká-tá novika z "Arcturian", nebolo také srdečné. Azda tým, že ICS Vortex už nezaspieval znelku z "Tři oříšky pro Popelku"?
Zato ASPHYX na čele s charizmatickým Martinom van Drunen rozdávali energiu i úsmevy na všetky strany. Ale to je u nich klasika: atypický humor striedajúci sa s ich old-schoolovým deathmetalom, občas spomalenie do totálnych death/doomových pasáží… to sú naozaj oni! Samozrejme nechýbal "Deathhammer", "The Rack", ani záverečný kult "Last One On Earth".

ENSLAVED sa na BA vrátili po dobrých 8 rokoch, aby predviedli jednu z najprepracovanejších blackmetalových show. Grutle a spol. hrajú naozaj ťažkú hudbu, hlavný škrek znie snáď ešte lepšie, než z nahrávok a veľmi dobre zapasovalo aj zapojenie čistého spevu. Páni už dávnejšie definitívne presedlali na angličtinu, ale zabrúsilo sa aj do minulosti, konkr. pri "Allfǫðr Oðinn". Chýbala tomu napr. "Isa", ale snáď to prežijeme.

Nick Holmes (PARADISE LOST) za mikrofónom v BLOODBATH? Tak to bude dobrá predpríprava na jesenné tour slávnych gothic/doomerov! Je totiž známe, že tento suchý anglický humorista sa akosi vracia k svojim starým murmurovým vokálom, čomu svedčí aj prezývka Old Nick. Medzi hudobníkmi sú pre zmenu dvaja páni z KATATONIe, no i tak sa jedná o pravoverný, najčistejší death metal. Úsmev spôsobili Nickove fuckovačky smerom k druhému pódiu, ktoré sa zatiaľ zvučilo a medzi skladbami ho bolo až príliš počuť.

A čože si pre nás prichystali páni z CANNIBAL CORPSE? Zrejme nič nové, najmä keď s aktuálnym CD "A Skeletal Domain" sme ich už videli. Corpsegrinderove vtípky sú tak namyslené, až sú vlastne super. (Ak chcete, môžete sa s ním pretekať, kto headbanguje rýchlejšie. Prehráte.) Do setlistu nám toho Websterovci nasekali, koľko sa len na takýto fesťák zmestí a tak už po X-tý krát potešil "I Cum Blood", "Make Them Suffer" či "Stripped, Raped And Strangled". + Mne špeciálnu radosť urobil návrat klipovky "Sentenced To Burn". A že kde som zabudol "Hammer Smashed Face"? To je predsa samozrejmosť, že ju zahrali.

Keďže z dôvodu prekrývania kapiel sa vám snažíme priniesť dojmy najmä z tých hlavných, väčšinou po večeroch pendlujeme medzi dvoma primárnymi pódiami. Sem-tam ale zakúsime aj ten tretí, dnes sme si konkr. vybrali AGALLOCH. Ešte predtým stíhame časť zo setu KREATOR, ktorých budeme mať možnosť o dva týždne vidieť aj na rodnej hrudi. Len ma dosť zaujíma, či tie konfety, čo vystrelili už pri úvodnej "Enemy Of God", prinesú aj do Banskej Bystrice.
Isté však je, že na AGALLOCH nás privítala tak enormne zaplnená plocha, až bolo problém si kapelu tohto typu vychutnať. A tak zozadu registrujeme opäť tie skladby, ktoré sme si pred týždňom na Gothoome užili zblízka a môžeme sa vrátiť do centra diania.

Prichádzame práve včas - na ANNIHILATOR. Hneď jedno malé prekvapenie, že Jeff Waters si okrem gitary zobral po dlhej dobe na starosť aj vokály a my máme veľkú radosť, že mu to aj znie. Podľa niektorých názorov dnes títo Kanaďania prevalcovali svojich nemeckých bratov. Či už áno, či nie, "Set The World On Fire", "Phantasmagoria" a najmä "Alison Hell" (výkriky v refrénoch necháva Jeff spievať fanúšikov) sú kultové záležitosti, i tak by si ale ANNIHILATOR zaslúžil väčší časový priestor.

Na záver noci prichádzajú dlhoočakávaní drone/doomeri SUNN O))), ktorí si po tohtoročnom BA môžu prevziať prívlastok "milovaní/nenávidení" - súdiac podľa totálne rozdielnych názorov od jednotlivých návštevníkov. Dámy a páni, vedel som približne, čo ma čaká, dokonca som si ich tvorbu skúšal napočúvať, napriek tomu toto bola bezpochyby najväčšia psychiatria, akú som kedy videl. Hudobne tu niet veľmi čo hodnotiť, azda len, že ak ste zmeškali prvých päť minút, zmeškali ste tak prvé štyri akordy. Zvukovo jedna masívna stena, ktorá sa len tak nepočuje a neraz som mal problém ju stráviť. Z hypnózy nás vytrhol Attila z MAYHEM, ktorý si prišiel zahosťovať a do tohto divadla dobre zapadol.

 

PIATOK:

Dobré ráno s DEMONIC RESURRECTION! Táto kapela z Indie je jednou z možností, ako sa prebrať, slnko je však ešte silnejšie, než včera a tak po pár skladbách volíme útek do bezpečia. Výstrahy meteorológov neklamali.
Vraciame sa až na DECAPITATED. Vogg a spol. opäť raz predviedli energické predstavenie. Nové skladby sú štýlovo niekde inde, mňa nepredsvedčili ani štúdiovo, ani teraz "live" a staršie kúsky (napr. "Day 69") nad nimi jasne vyhrávajú.

Ešte menej presvedčivo tentoraz vyzneli KATAKLYSM. No dobre, sú to skúsení starí harcovníci, ale najmä posledných pár dosiek už točia stále dookola to isté, tak snáď tá čerstvo nová "Of Ghosts And Gods" nesklame aspoň pravoverných fans.
Ďalšou z kapiel, ktoré sa na BA vracajú už po niekoľkýkrát, je aj PRIMORDIAL. Írski potomkovia keltov už tradične ponúkajú svoj originálny black metal s prevahou vynikajúcich čistých vokálov A.A. Nemtheangu, ktorý je naživo nesmierne charizmatický. Precítenosť, sila, zmyselnosť - kombinované s dobrým, no najmä dlhším setlistom, než tomu v Josefove bolo naposledy. "Empire Falls" tu nesmie chýbať!

Kým včera sme sa motali takmer výlučne pri hlavných pódiách, dnes naše kroky viackrát zablúdili aj na MetalGate. Už o 19:40 (tiež lepší čas, než minule) to tu odpálili KYPCK, ktorí síce pochádzajú z Fínska, ale tvoria výlučne v ruštine. Najviac priestoru pochopiteľne dostalo posledné CD "Imena Na Stene", ale páni nezabudli ani na jeho dvoch predchodcov. Až ma prekvapilo, akú mali pritom slušnú odozvu a koľko ľudí si schuti zaspievalo "Stalingrad" či "Alleja Stalina". Pritom pomerne dobrý, možno mierne prebasovaný zvuk (a to hrá J. T. Ylä-Rautio na 1-strunovej base), ale k tomuto sludge/doomu to celkom pasuje.

Bežíme naspäť na hlavnú plochu, aby sme stihli aspoň časť z X-tej odvety mančaftu menom NAPALM DEATH. Sme však svedkami toho, ako Barney a spol. musia v polke vystúpenia prestať hrať, vyriešiť zvukové problémy i následne niekoľko skladieb tretrpieť s neúplným zvukom. Z hlavných reprákov akosi nejde gitara, ani basa.

V podstate len pár dní pred štartom festivalu prišla správa, že KILLING JOKE svoju účasť rušia. Keďže sa to udialo naozaj na poslednú chvíľu, boli ešte vytlačení v programe a hrať mali dnes o 21:15. Organizátori napokon túto dieru vyriešili tým, že na ich miesto presunuli švédsku doomovú legendu CANDLEMASS, ktorá mala pôvodne hrať na treťom stejdži a miesto nich sa druhýkrát predstavili SVARTIDAUÐI. Ako sa ukázalo, bolo to správne rozhodnutie…
Ako prvý mi dych vyrazil nový spevák Mats Levén, ktorý predviedol tak perfektné hlasové kvality, až som jaksi zabudol na uja Marcolina, o Robertovi Lowe nehovoriac. V setliste už od úvodu dominovali tie najväčšie pecky, keďže sa začalo s "Mirror Mirror", "Bewitched", neskôr zablúdilo do éry poslednej dekády (2005 a vyššie), ale v závere 2- krát došlo i na legendárne dielo "Epicus Doomicus Metallicus". K tomu neodmysliteľné kríže, parádne sóla Lasse Johanssona, informácia o dočasnom pauzovaní hlavného mentora Leif Edlinga (nateraz ho zastupuje Jörgen Sandström z KRUX) a "prosím, teraz ma už nechajte zomrieť v samote". Absolútna spokojnosť, CANDLEMASS na to hlavné pódium jednoducho patria.

To veľa kritických slov som zaznamenal na adresu brazílskych "kedysi-thrasherov" SEPULTURA. Derrick Green, už bez vlasov, si mohol na diaľku dať battle s Maxom, kto z nich teda zvláda staré klasiky lepšie. (Alebo skôr horšie?) Jedná sa predovšetkým o "Arise", "Roots Bloody Roots", "Refuse/Resist", "Territory", "Propaganda", prípadne nejaké ďalšie chuťovky, ktoré zachraňuje asi len to, že sú nesmrteľné. Aj preto mala dnes SEPULTURA takú mohutnú podporu, vlastne ako vždy. Navyše oslavuje 30 rokov, čo Derrick nezabudol spomenúť. V konečnom zúčtovaní páni dopadli lepšie než SOULFLY, i tak tomu ale čosi chýbalo.

Že sa bývalí členovia DEATH rozhodli spojiť a na počesť svojho zosnulého mentora Chucka odkrútiť ďalšie koncerty pod hlavičkou DEATH TO ALL (čiže DTA), je známe. My sme dali prednosť tretiemu stejdžu a za chvíľu si aj povieme, prečo, ale už z princípu pár info k vystúpeniu kapely, ktorá založila technical death metal. Hral sa síce setlist postavený na 20. výročí vydania albumu "Symbolic", odzneli však aj hity zo staršej éry ("Suicide Machine", "Pull The Plug"), dokonca jedna zo "Sound"-u, frontman Max Phelps sa podľa slov prítomných trochu podobá na Chucka a celé vystúpenie prítomných potešilo.

Kapela, ktorú sme uprednostnili, sa volá SKEPTICISM a hrá funeral doom. Podľa toho to v osadenstve aj vyzeralo, že na MetalGate sa stretli pravoverní vyznávači tohto ultra-pomalého žánru. Bez dlhých rečí, s minimom pohybu, bez basy, ale zato s dvoma gitarami a najmä nezameniteľným klavírom vyludzujúcim depresívne tóny sťaby organ. K setlistu len toľko, že stále posledným vydaným dielom týchto zaDOOManých Fínov je album "Alloy" (2008, z neho som niečo registroval), zaznelo však aj čosi z dnes ešte nevydanej novinky "Ordeal".

Čuduj-sa-svete, ale po návrate na Jägermeister stage ma privítalo jedno ešte väčšie psycho - industrial metalová formácia GODFLESH. Ich show o počte len dvoch ľudí síce dokázala navodiť správne hypnotickú náladu, ale v kombinácii s množstvom elektroniky pôsobila niekedy až nekonečne.

V omnoho lepšom svetle sa ukázali švédski temniaci MARDUK, ktorí tento večer uzatvárali. Najskôr odohrali komplet celý "Panzer Division Marduk", aby následne stihli ešte tri kúsky z novinky "Frontschwein", ba dokonca jednu vec z debutu. Až na pridlhé ambientné medzihry to bolo masakrálne zlo (v dobrom slova zmysle), kde nechýbali warpainty, headbang, dobrý štipľavý zvuk, ale aj dostatočná komunikácia s ľuďmi.

 

SOBOTA:

V posledný deň Brutal Assaultu sa na mnohých účastníkoch začala naplno prejavovať únava. Už aj my ideme viac-menej na pol plynu, ale zhrňme si, čo sme stihli vzhliadnuť.
PROCESSION - azda posledná potvrdená kapela pre tohtoročnú edíciu, pôvodne až z ďalekého Čile. Jednalo sa o klasický old-schoolový doom s čistými spevmi, inšpirácia niekde pri starej tvorbe SAINT VITUS + PENTAGRAM. Na to, že páni prišli len v trojici a boli si vedomí ťažkej pozície v tomto mori kapiel, zahrali veľmi slušne.

SKÁLMÖLD - pomerne mladá kapela z Islandu, ktorá ma ale zrejme šikovného manažéra, keďže si minulý rok strihla aj turné s ELUVEITIE. Nad folk metalom u nich viac prevláda vikingská škola, hudobne to ale neboli žiadne výrazné nápady. Až tri gitary v zostave - to bolo v tomto prípade sem-tam až na škodu. Napriek tomu, posledný album "Með Vættum" si zjavne zaslúži hlbší posluch.

Jeden z najväčších masakrov sa očakával od CRYPTOPSY a tak sa aj stalo. Technickí brutalisti z Kanady nám naservírovali prierez viacerými staršími vecami ("Slit Your Guts", "Phobophile", "Cold Hate, Warm Blood"), pridali niečo z poslednej dosky, dokonca aj jeden úplne nový kúsok, no najmä rozprúdili také circle pity (+ 1x Wall of death), aké človek zažije len na festivaloch typu BA. Zo zvukového hľadiska samozrejme jeden obrovský kolos, s precíznou hrou od základov (bubeník Flo Mounier) až po mierne jednotvárny growl Matta McGachyho.

Ako ďalších si berieme na paškál islandských poštárov SÓLSTAFIR a musím uznať, že to bolo jedno z najmilších prekvapení tohtoročného Brutalu. Stihli síce len päť trackov, to je ale spôsobené najmä ich dĺžkou. Hudobne viac-menej odpočinok vhodný na snívanie, extrémne vokály už prakticky takmer úplne vymizli, za to tie čisté od Aðalbjörna Tryggvasona stáli za to. A čo tento pán stváral, to sa len tak nevidí - behanie po fotopite, skákanie, resp. chodenie medzi divákmi a mnoho viac. + Taká "Fjara", alebo čokoľvek z novinky "Ótta" museli fanúšikov len a len potešiť.

Konečne nastal večer a s ním kapela, ktorú mnohí pasovali za headlinera - CRADLE OF FILTH. Dani je späť ako kultová postavička a hoci je známe, že svoj hlas už dlhšie nezvláda, predsa nás dnes milo prekvapil, hoci občas tie výšky pílili uši. Kapela má vonku nový album "Hammer Of The Witches", čomu samozrejme prispôsobila playlist, ale došlo aj na také pecky ako "Born In A Burial Gown", "Cruelty Brought Thee Orchids", "Nymphetamine" či "From The Cradle To Enslave". Medzi skladbami sa nám stihli prihovoriť obidvaja domáci hráči (bubeník Marthus a nový gitarista Ashok) a celkovo inštrumentálne prevedenie COF bolo dnes na výbornej úrovni. Škoda klávesáčky, ktorú nebolo dosť počuť (najmä spev) a škoda divákov, lebo ak som spomínal únavu publika, tak práve COF boli kapelou, cez ktorú sa to prejavilo asi najviac. Dani je po fráze "Make some fucking noise!" zrejme zvyknutý na hlasnejšiu odozvu.

Do josefovskej pevnosti zavítali aj navrátilci AT THE GATES. Oproti ich minulému vystúpeniu pribudli nejaké nové veci, pozornosť však pútajú najmä osvedčené hity typu "Slaughter Of The Soul" či "Blinded By Fear". Tomas Lindberg za mikrofónom si vie omotať ľudí okolo prsta, jeho hráči zas produkujú tú správnu energiu a po otázke na divákov, či majú radi death metal, pretože "my nie - my ho totiž milujeme", je jasné, že títo Švédi pozíciu jedného z headlinerov obhájili.

To sa žiaľ nedá povedať o Nóroch EINHERJER, pri ktorých mi vlastne ani nejde do hlavy, čím si zaslúžili taký výborný hrací čas. Dobre, páni sa snažia a keď už hrajú viking metal, hrajú ho aspoň v rodnom jazyku, akosi mi ale chýbala tá pomyselná striekajúca šťava, ktorou sa vyznačovala predošlá banda.
Čím skôr sa snažíme dostať na nový Oriental Stage - špeciálne štvrté pódium, ktoré sa nachádza v lokácii Octagon a pribudlo len dnes večer pre vystúpenia PHURPA a CULT OF FIRE. O chvíľu tu majú vystúpiť druhí menovaní, my z nich však napokon nevidíme ani notu. Dôvod? V priechodoch Octagonu je taká neskutočná tlačenica, že pár minút pred začiatkom je nemysliteľné dostať sa do samotného jadra, kde sa pódium nachádza.

Ešte šťastie, že po návrate k Metalshop stage nás víta nesmrteľná poľská mašinéria VADER. Ako už býva zvykom, opäť tu majú mohutnú podporu svojich krajanov, čo Piotr Wiwczarek rieši tým, že sa publiku prihovára dvojjazyčne. Naposledy na BA dostali páni krátky čas, navyše cez deň a zbytočne do setu nasekali niekoľko nezmyselných coverov. Teraz sa dokázali dokonale revanšovať, keďže sa zamerali už len na vlastné veci a stihli až dvanásť kúskov. K tomu solídny zvuk, výborné hráčske výkony a my konštatujeme, že status legendy im patrí právom.

A tak sme sa dostali až na úplný záver festivalu, ktorým nás celkom symbolicky previedla kapela z radov funeral doom metalu. Pre tento ročník sú to ESOTERIC. Ťažko sa hľadajú slová na zvukovú kulisu, akú nám títo Angličania naservírovali. Podladenosť, melanchólia a ultra-pomalé, nekonečne dlhé skladby - to všetko je samozrejmosť. ESOTERIC však ponúkajú omnoho viac: je to sťaby výlet do vesmíru. Nakoľko v ich hudbe sú k dispozícii až tri gitary, ľahko sa v tej monumentálnej inštrumentálnej zložke môžete stratiť. Skladby ako "Abandonment", "Caucus Of Mind" i pár ďalších, ktoré Greg a spol. stihli, však boli tou najlepšou bodkou za týmto 4-dňovým hudobným maratónom.Zhrnutie:

Teší nás, že z dramaturgického hľadiska nám Brutal Assault 20 ponúkol opäť o niečo siršie spektrum hudby. Bolo samozrejme aj viac kapiel, dokopy tuším 110 - pomaly je to už aj problém zrátať. Minulý rok sme kritizovali zvuk na treťom pódiu (MetalGate stage), čo si organizátori zjavne zobrali k srdcu, cirkusový stan zrušili a bolo to správne riešenie, nielen z hľadiska vylepšenia zvuku.
Inak ešte môžeme spomenúť prekrývanie sa kapiel, ale to už asi zostane tradíciou. Veď nakoľko sa aj na tom treťom stejdži objavujú plnohodnotné (dosť veľké) kapely, treba rátať s tým, že si občas musíte vybrať.

S jubilejným ročníkom je spojená aj špeciálna kniha o BA, v ktorej bolo možné si zalistovať a to v špeciálnej novej lokácii BA Centrum. Na tomto mieste tiež bola k dispozícii výstava mapujúca všetky minulé roky festivalu a konečne sme sa tak mohli dozvedieť napr. aj približnú účasť na tom-ktorom ročníku. V Octagone nás zase privítali dve nové galérie, obe sa točiace viac-menej okolo black metalu. Z nových atrakcií spomeňme napr. možnosť zahrať si priamo v areáli ping-pong.
V areáli už tradične nechýba množstvo stánkov s jedlom, merchandise, vratné poháre s dvoma novými motívmi pre rok 2015 a viac druhov rôznych, nielen alkoholických nápojov. Pri jedle som tento rok zaregistroval určité zvýšenie cien, ale tragédiu z toho určite robiť netreba, keďže značná časť návštevníkov prichádza z bohatších kútov Európy. Inak potešilo aj pokrytie Wi-Fi v určitých častiach areálu.
Na záver pogratulujme organizátorom, že všetko tak dobre prichystali a tešme sa na Brutal Assault aj o rok. Niekoľko prvých kapiel je potvrdených už teraz.


FOTO: Sachtikus (oficiálny fotograf festivalu)

Informácie o koncerte

Názov: Brutal Assault 2015

Dátum: 05.08.2015 - 08.08.2015

Miesto: JAROMĚŘ - Vojenská pevnost Josefov

Kapely: AD NAUSEAM – AGALLOCH – AMENRA – ANAAL NATHRAKH – ANNIHILATOR – ANTROPOMORPHIA – ARCTURUS – ASPHYX – AT THE GATES – ATARI TEENAGE RIOT – BENIGHTED – BIOHAZARD – BLOOD EAGLE – BLOODBATH – BRUJERIA – CANDLEMASS – CANNIBAL CORPSE – CARACH ANGREN – CARNIFEX – CRADLE OF FILTH – CRYPTOPSY – CULT OF FIRE – DEAD CONGREGATION – DEATH – DECAPITATED – DEFEATED SANITY – DEMILICH – DEMONIC RESSURECTION – The DILLINGER ESCAPE PLAN – DØDHEIMSGARD – Dr. LIVING DEAD – EINHERJER – ENSLAVED – ESOTERIC – EXCREMENTORY GRINDFUCKERS – GOD DETHRONED – GODFLESH – GUTSLIT – The HAUNTED – HEADCRASH – HEAVEN SHALL BURN – HED PE – HORSE THE BAND – HOUR OF PENANCE – ILL NIÑO – KATAKLYSM – KATATONIA – KREATOR – KRISIUN – KYPCK – LANTLÔS – MARDUK – MAXIMUM PENALTY – MAYHEM – MELECHESCH – MONUMENTS – NAPALM DEATH – NE OBLIVISCARIS – NEGLECTED FIELDS – NERVOSA – NUCLEAR – NUCLEAR ASSAULT – OUTRE – PERTURBATOR – PHURPA – PRIMORDIAL – PRO-PAIN – PSYCROPTIC – RAMMING SPEED – RATOS DE PORÃO – RECTAL SMEGMA – ROME – ROSETTA – SARKE – SEBKHA-CHOTT – SEPULTURA – SIKTH – SKÁLMÖLD – SKEPTICISM – SÓLSTAFIR – SOULFLY – SQUASH BOWELS – SUICIDE SILENCE – SUNN O))) – SVARTIDAUÐI – TOUCHÉ AMORÉ – TOXIC HOLOCAUST – TRAP – TRIPTYKON – VADER – VICTIMS – VILDHJARTA – WALLS OF JERICHO – WINTERFYLLETH – WISDOM IN CHAINS

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2015-08-13 14:19:31

Prečítané: 1523x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie