RANGER - Speed & Violence

RANGER - Speed & Violence

Pokiaľ v zimnom období naseriete tak trochu vyšinutých a ocvočkovaných mladíkov z Helsínk, môže sa stať, že sa vám pretlačia až do iPodov, či tabletov a premenia váš pokojný „ficovsko-sociálny" život na dávkach v starodávne analógové peklo, tak ako sa to stalo mne.  

Vytrasený naspeedovaný retro metal z ugrofínskych končín sa už po druhý krát naplno roztočil a je to zase speed starého strihu v pravom slova nezmysle. Ušmudlané odpudivé „máničky“, ktorí pod ukrutne roztrasenou taktovkou nejakého šedivého párkinsonom postihnutého rodiča dostali k starým vinylom kanadských kovotepcov Exciter, či Razor a k maniakálnemu debutu Fistful of Metal od Anthrax zase vytiahli a vyhonili zo seba konvicu sperma, ktoré malo dobu trvanlivosti v roku ´85, čomu nasvedčuje aj artwork nápadne podobný tomu „maniakovskému“ od Exciter.

Takže?... partička obskúrne staromódne chovajúcich sa metlákov ako vystrihnutých z počiatkov osemdesiatok sa znovu vydala strojom času na exkurziu s oprýskaným „kazeťákom“, tentokrát aby našli aj prvé di´annovské dosky železnej panny či sugestívny debut amerických Hallows Eve. Túto výpravu do histórie najprv debilne otvorí akési dobové klávesové trojtónové „Intro“, ktoré je následne vystriedané „šíleným“ riffom titulnej „Speed&Violence“. Tu najprv bez milosti rozpitvú do najmenšieho detailu a potom ju zmontujú do súboru vskutku k posraniu hodnej vecičky, ktorá znie akokeby Dan Beehler, John Ricci a Alan Johnson prileteli do Helsínk a znovu tvorili svoj slávny opus Heavy Metal Maniac. Po skoro štyroch minútach rýchleho nabušeného riffovania, hysterického revu a nadupaných brejkov sa precitne ďalšia beštia vo podobe skladby „Without Warning“, ktoré bez upozornenia vyblafne na uchále venomovský basový úvod s následnou, okom nepostrehnuteľnou čmuhou, ktorá by dosť dobre mohla byť šrámom na doske Power From Hell od britských Onslaught. Ďalšie peklo „Demon Wind“ je ako starý Anthrax veď kapela v roku ´08 začínala s názvom Turbin. Dvojkopákové rytmy, nazálny vokál, gangové zbory, harmonické arpeggiá, či „mejdnovské“ vyhrávky to je súčasný Ranger. Sadistický brejk na úvod „Lethal Force“, či slayerovský záchvat v úvode „Satanic Panic“ to sú len ďalšie inšpirácie tohto trepotavého „speedovsko.thrashoidného“ kopirátstva, ktorému bude rozumieť hlavne dnes zrelý päťdesiatnik ako mladé uhrovité metlácke ucho. Každopádne pokiaľ sa ožratý mysľou vypravíte do skvelých osemdesiatok, kľudne si v kazeťáku môžete pustiť aj túto retro-bandu so svojim nadupaným metalom.

No... ako jedinec, ktorý si priamo prežil nástup naspeedovaného metalu som presvedčený že s týmto samoľúbym opusom som zažil ďaleko „exciterovší, anthraxovejší a razorovejší“ dobrodružstvo, ktoré keď bude pokračovať aj ďalšou doskou bude to zase devastátor blokov jaxsviňa. Jediné, čo sa dá vytknúť, je veľmi suchý sound síce poplatný dobe, ktorú chceli zobraziť, ale predsa by som prijal trochu toho nadupaného a guľatého priestoru ako pri moderných doskách. Jednoducho taká pekne naspeedovaná dvojka...

7,5 / 10

Tracklist

01. Intro
02. Speed & Violence
03. Without Warning
04. Demon Wind
05. Lethal Force
06. Satanic Panic
07. Evil Barrier
08. Night Slasher
09. Shock Troops
10. Last Breath

Zostava

Miko - bicie
Dimi Pontiac - vokály, basgitara
Mikael Haavisto - gitara
Ville Valtonen - gitara

Informácie o albume

Žáner: Speed metal

Dátum vydania: 02.12.2016

Typ: CD

Dĺžka: 36:54

Vydavateľstvo: Spinefarm/Universal

Webová stránka: https://www.facebook.com/rangerheavymetal/

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-12-25 19:11:19

Prečítané: 578x

Autor: Maťo Hoza

Maťo Hoza

Názory redakcie

Chýba názor redakcie