KROKUS - Big Rocks

KROKUS - Big Rocks

Recyklácia je „in“, povedal si helvétsky KROKUS a pretože im doma došli tvorivé nápady, tak nahrali skvelú dosku plnú coverov. Porovnávať však ich verzie s tými pôvodnými v podstate nemá žiadny zmysel. Niektoré sú kratšie, iné vyznievajú ako dokonalé klišé a väčšina je spracovaná svojsky a s charakteristickou charizmou Krokusov, ktorí im svojim výnimočným nadaním dokázali dať nový, netušený rozmer. Niekedy si však myslím, že by sa takéto albumy nemali robiť. Väčšinou to končí zle, aj keď to nie je prípad tejto dosky, sú zbytočné a otravné. Tadeto cesta naozaj nevedie.

Avšak...? Skvelí rockoví geriatrici, laureáti subžánru Hard&Heavy a prvotriedny švajčiarsky vývozný artikel KROKUS s preukrutne drsným výrazom a svojou dlhoročnou existenciou usilovne potierajú snahu vydavateľských korporácií o presadzovanie pubertálnych boybandov, či nastajlovaných mladučkých čičín na úkor starých rockerov, či heavymetalových vyslúžilcov. Tieto staré cudzie vykopávky „Krokusi“ dlho marinovali a teraz ich zaliali svojou fosílnou omáčkou a pod názvom Big Rocks ich vydali v otlčenej truhlici moderne znejúceho soundu aby znovu rozprúdili záujem o staré dobré kapely zo sixties a seventies.

Prvá „sabbaťárna“ „N.I.B.“ je len koncentrovaný inštrumentálny minútový výťažok riffov z inak pôvodnej šesťminútovej pecky, ktorý ale skvelo „intruje“ a uvádza nablýskanú pecku „Tie Your Mother Down“ z queeňáckeho opusu „A Day at the Races“. Prakticky identicky replikovaná, len s inak zafarbeným vokálom... no zatiaľ nič moc. Trošku lepšie pôsobí „My Generetion“, kde skvelý vokál Marca Stoaraceho sedí na melódii ako zadnica na šerbli. Dokonca basák Chris Von Rohr sa snaží kopírovať nekopírovateľné basové behy Johna Entwistla. „Wild Thing“ je konečne to, čo sa dalo očakávať. Skvelo, svojsky pretvorená a pritom zachovávajúca pôvodnú formu. Avšak prvá naozaj inak urobená pecka je „The House of the Rising Sun“ od Animals. Pomalá tvrdo riffujúca, pulírujúca pôvodný šesťdesiatkový sound, koncepciou smerujúca kamsi do klasického hardrocku s bluesovými koreňmi... až sa odlepuje zubná náhrada v papuli. Nasledujúca, pre mňa osobne nechutná „youngovka“ „Rockin’ in the Free World“ je najlepšia v prevedení gitarovej G3-ky, ale treba skonštatovať, že Krokusi to dali s nadhľadom a s istou gráciou, takže znie to lepšie ako originál. Ďalšia šesťdesiatková grilovačka „Gimme Some Lovin’“ od The Spencer Davis Group je naozaj skvostná, a až korporátne škodoradostne zábavná ako aj „zeppelínovka“ „Whole Lotta Love“, ktorá sa inak ako identicky zahrať hádam ani nedá. „Summertime Blues“ od Eddie Cochrana sa vydarila viac Blue Cheer, Krokusi v nej vyznievajú ako nejaký glam-rockeri. V motorkárskej „Born to Be Wild“ sa už viac odbavili a tak originál sa dá poznať až pri refréne ale zato dylanovka „Quinn The Eskimo“ je zase iná káva. Famózne, i keď výborne ju spracovali aj Manferd Mann. Záver zaobstaráva hard-rocková verzia „Jumpin’ Jack Flash“ a potom len bonusová „Back Seat Rock’n Roll“, ktorú si pre vlastné potešenie znovu nahrali. Inak pochádza z ich štvrtého opusu „Metal Rendez-vous“ z roku 1980.

KROKUS predviedol naozajstnú guráž, ktorá dokazuje, že na základe rovnakých podkladov môžu v určitých prípadoch vzniknúť viaceré skvelé verzie tej istej skladby.

7,5 / 10

Tracklist

01. N.I.B.
02. Tie Your Mother Down
03. My Generation
04. Wild Thing
05. The House of the Rising Sun
06. Rockin’ in the Free World
07. Gimme Some Lovin’
08. Whole Lotta Love
09. Summertime Blues
10. Born to Be Wild
11. Quinn the Eskimo
12. Jumpin’ Jack Flash
13. Back Seat Rock’n Roll

Zostava

Chris Von Rohr – basgitara, vokály
Fernando Von Arb – gitara, vokály
Mandy Meyer - gitara
Marc Storace - vokál
Mark Kohler – gitara
Flavio Mezzodi - bicie

Informácie o albume

Žáner: Hard-rock

Dátum vydania: 27.01.2017

Typ: CD

Dĺžka: 50:35

Vydavateľstvo: Sony Music Entertainment

Webová stránka: http://krokusonline.seven49.net/en

Krajina: Švajčiarsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-02-05 11:11:11

Prečítané: 493x

Autor: Maťo Hoza

Maťo Hoza

Názory redakcie

Chýba názor redakcie