JUDAS PRIEST - Firepower

JUDAS PRIEST - Firepower

Na to, že sa JUDAS PRIEST s nami lúčili už pred šiestimi rokmi (v rámci turné "Epitaph"), tak sa im do dôchodku akosi nechce a odvtedy stihli vydať už druhý album (celkovo osemnásty). Ich aktuálna novinka menom "Firepower" vyšla 9. marca 2018 a legendárni heavymetalisti z anglického Birminghamu ňou dokazujú, že s nimi stále treba rátať.

Album začína pekne zostra, štartujú ho dve svieže skladby - titulná "Firepower" a klipovka "Lightning Strike" - ktoré majú poslucháča nakopnúť. Prvé malé zmiernenie prichádza so štvorkou "Never The Heroes" a v podobnom duchu sa nesie "Spectre"; to sú jasné koncertné záležitosti a zároveň jedny z vrcholov dosky. Tá sa inak nesie prevažne v strednom tempe, PRIEST sa však samozrejme neboja aj spomaliť, výsledkom čoho je napr. song "Children Of The Sun", no najmä záverečná balada "Sea Of Red" s príjemným akustickým základom.
Rob Halford za mikrofónom podáva fenomenálny výkon, hoci do nejakých zásadných výšok sa nepúšťa a spieva len toľko, čo mu jeho hlas v 66. rokoch dovoľuje. Inštrumentálnej zložke velia dvaja gitaristi: Glenn Tipton, ktorého snáď netreba predstavovať a najmladší člen „Judášov“, Richie Faulkner. Obidvaja sa prezentujú variabilnou hrou, nechýba plno šťavnatých riffov, melodické vyhrávky a sóla… všetko tak, ako to máme radi. Hrubé struny neobsluhuje nik iný, než Ian Hill, ktorého prejav je už tradične nenápadný. A stálicou v zostave je i bubeník Scott Travis, ktorý je hnacím motorom zadných radov JUDAS PRIEST a už teraz sa teším, keď si jeho precíznu hru opäť vychutnám aj naživo.

Prakticky celý album sa nesie v štýle poctivého heavy metalu s perfektným zvukom, žiadne výrazné experimenty v štýle "Nostradamus" sa nekonajú. Jedinou inštrumentálkou medzi štrnástimi stopami je "Guardians" - v tomto prípade však ide „len“ o klavírnu predohru, ktorá nádherne vygraduje do nasledujúcej "Rising From Ruins". Tým pádom máme k dispozícii až trinásť plnohodnotných kompozícií, čo je veru poriadne sústo. Angličania však vedia, čo robia a ja ich kroky plne rešpektujem.
"Firepower" je až prekvapivo výborné dielo. Obsahuje síce aj niekoľko slabších, prípadne hluchších miest (možno by pomohlo ubrať z tracklistu 2-3 skladby), jeho autori si však zaslúžia absolutórium. Veď vydolovať zo seba takúto kvalitu aj po vyše 48 rokoch kariéry, to len svedčí o pravom, nefalšovanom majstrovstve.
Za mňa teda spokojnosť… Tak a teraz sú na rade IRON MAIDEN, aby opäť odpovedali na svojich starších kolegov.

8,5 / 10

Tracklist

01. Firepower
02. Lightning Strike
03. Evil Never Dies
04. Never The Heroes
05. Necromancer
06. Children Of The Sun
07. Guardians
08. Rising From Ruins
09. Flame Thrower
10. Spectre
11. Traitors Gate
12. No Surrender
13. Lone Wolf
14. Sea Of Red

Zostava

Rob Halford - vokály
Glenn Tipton - gitary
Richie Faulkner - gitary
Ian Hill - bass
Scott Travis - bicie

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 09.03.2018

Typ: CD / LP

Dĺžka: 58:22

Vydavateľstvo: Epic Records

Webová stránka: http://www.judaspriest.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-03-13 18:08:28

Prečítané: 308x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie