EMBER FALLS - Welcome to Ember Falls

EMBER FALLS - Welcome to Ember Falls

Fínske metalové podzemie sa fuckt vyplo k výkonu a vytvorilo naozaj pôsobivý, surový a bezškrupulózny spektákl o tom, že úspešne rozchodiť mainstreamovú prevahu H.I.M., Rasmus či Entwine, nemusí byť muzikant ani gotik, coreista, melodický smrteľník či klasický metlák, ale mal by mať od každého niečo. Novodobá história aj napriek všetkej pochybnosti potvrdzuje tézu, že na sever od Helsínk nevegetuje len početná deathmetalová či heavy silácka bagáž bez akejkoľvek úcty k poctivej melodike, ale aj jedinci schopní rozpútať peklo melodickejšieho charakteru, ktorí by mali zaručene patriť do modernej európskej podzemnej scény.

Ugrofínski kovoví modernisti Ember Falls z Tampere šli do toho prekvapivo prudko a po hlave a vznikol debut, z ktorého ide mráz po chrbte, zároveň však v hube stúpa pachuť neoriginality a tak sa po vneme celej dosky dosť zle zaspáva. Naozaj to nie veľmi pozitívny zážitok a to zďaleka po lopate neodkopírovali všetko, ostalo len pri melodeathe, metalocore a gotických synťákových výkaloch priam vytiahnutých z nablýskaných osemdesiatok. Jedinci, ktorí si budú v tejto pomýlenej kolekcii „krochtat blahem“ a ich názov si budú kérkovať na kožu, si nezaslúžia nič iného, len nemilosrdnú reanexiu ríše zaláskovaného himáckeho metalu a k tomu jednu po tlame. Pre klasických headbangerov je to prežitie štyridsaťminútového pásma nudnej koláže metalcoreového vypätia, melodeathových pasáží, vyslovene popových melódií a hrozných analógových syntetyzátorov zasadených do bezvýchodiskovej, bezútešnej a mrazivo agresívnej atmosféry, po ktorej si bude človek chcieť vytrieť prdel nejakým Desmodom, aby si to znechutil ešte viac.

Vytýkať ľahko gýčovitému a klišoidnému opusu, že je plný klišé je asi to isté, ako pozastavovať sa nad tým, že je v gotike toľko depresie. Pravý headbanger ho zoberie vlažne, keď vôbec... a obecne vzato je to presne tá doska, ktorá sa bude ľúbiť masám. Nie preto, že je vlezlý, ako niektoré dosky H.I.M., ale práve preto, že crossujúce témy a neoriginálny vyznenie na to presne sedia a vôbec sa im nepodarilo obísť. Samozrejme je to debut na prvý moment toho správneho pomeru agresie a ľúbivosti, či veľkorysých gest, kde ale niekde na konci nemôže byť nič iné len mainstreamový pozitivizmus, ale s týmto musí človek rátať od prvých tónov úvodnej „The Cost Of Doing Business“. S čím však človek neráta je niterná a osobitá konfrontácia tých niekoľkých už vymenovaných metalových subžánrov v dobe keď underground je zatlačovaný ešte hlbšie do podzemia. Čo nečaká vôbec, sú mraky pekných melódii, hranej agresie a príjemného soundu. Pozitívom je, že nikdy to neskĺzne do prehnaného sentimentu a preto žiletky a ostré kúsky skla môžu ostať na svojom mieste a nemusia sa kĺzať po belostných predlaktiach nešťastných tínedžerov.

6,5 / 10

Tracklist

01.The Cost Of Doing Business
02.Falling Rain
03.Of Letting Go
04.The Enemy You Need
05.Freedom
06.Coe
07.Rising Tide
08.Open Your Eyes
09.One More Time
10.Shut Down With Me
11.The Lamb Lies Down In Sacrifice

Zostava

Thomas Grove – vokál
Jay V – gitara
Calu – gitara, brutálny vokál
Ace – bicie, vokály
OneOfHaze – klávesy, vokály
Oswald – basgitara

Informácie o albume

Žáner: Moderný metal/Elektro Metalcore

Dátum vydania: 17.02.2017

Typ: CD

Dĺžka: 39:31

Vydavateľstvo: Spinefarm/Universal

Webová stránka: http://www.emberfalls.com/

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-04-07 08:28:28

Prečítané: 472x

Autor: Maťo Hoza

Maťo Hoza

Názory redakcie

Chýba názor redakcie