LEPROUS: European tour 2019

LEPROUS: European tour 2019

Intelektuální excentrický progressive metal/rock LEPROUS si s nikým jiným nespletete! Jedna z nejlepších živých kapel současnosti a průkopníci norského moderného progu, vybalí své charakteristické a osobité výrazivo opět i v Praze. Představí svou novou desku "Pitfalls".

Kapela libující si v koncertování už Česko navštívila několikrát, a to nejen v rámci festivalu Brutal Assault, ale i na několika vlastních turné. LEPROUS při tvorbě vlastní hudby začínali jako živá kapela IHSAHNa, však hlavní autor, zpěvák a klávesista Einar Solberg je jeho švagr. Dnes už ale kapela sama stojí pevně na nohou a trvale brázdí nejen evropská podia. Jejich původně lehce avantgardně laděný prog metal dnes už nalezl své charakteristické postupy a výrazivo, jakožto osobitou strukturu. O precizní instrumentaci nemluvě.
Pro dnešní skladby LEPROUS je typický vždy stěžejní riff postavený na hutném, podladěném soundu. Je pak už jedno, zda stojí na jemné melodii blízké post-rocku ovoněné jazzem, nebo neúprosném sekaném groovu. Následné melodie vždy kvetou, zapojují se stimulující synthy, to vše s sebou nese až opojnou hypnotičnost, jíž provází nadmíru charismatický zpěv Einara. Vždy kompaktní sound neuvěřitelně funguje, neb tihle Norové jsou schopni i přes krapet rádiového skandování znít silně intelektuálně. Nabízí se tak myšlenka, že kdyby MUSE přidali metalového citu (technika, zvuk), klidně by takhle nějak mohli znít.Nory na turné doprovodí dvě kapely. Berlínský hudební kolektiv THE OCEAN, který se do Prahy vrátí s konceptuálním albem "Phanerozoic I: Palaeozoic". Jejich osobitý progresivní metal na něm sice ustupuje přímějšímu a intezivnějšímu sdělení a forma se tváří spíš post-metalově, ale výrazový jazyk progu Germáni neopouští stejně jako zajímavé vyhrávky a pestré a nápadité bicí. Hudba vystihující erupce vznikající při tření litosférických desek - zlověstný klid před bouří následovaný vlnami tsunami, sesuvy a propady půdy, destrukcí.

PORT NOIR, zkušeným z turné s In Flames, Pain Of Salvation nebo Karnivool, právě vychází nová deska "The New Routine", která slibuje jen ne rutinu. Naefektovaný zvuk basy, excentrický zpěv, výrazný beat a celkově spíše minimalistický přístup. Alternative-rockový zvuk Švédů podporují post-metalové i progové party, ale neštítí se ani elektroniky či popového popěvkování. Groove tak střídají progové ústřelky ve stylu Pain Of Salvation, hradba zvuku Cult Of Luna zas navazuje na chytlavé Muse sloky podkreslené jemnou elektronikou. A jelikož je trio „noir“, i zvuk je laděn temněji.

Zapište si datum: 21. listopad 2019 a místo činu: Praha - Palác Akropolis.
Nejlevnější vstupenky jsou v předprodeji na webu agentury Obscure Promotion.


Zdroj: Pavel "bizzaro" Pavlík / Obscure Promotion

Informácie o koncerte

Názov: LEPROUS: European tour 2019

Mesto: PRAHA

Klub/miesto: Palác Akropolis

Dátum: 21.11.2019

Začiatok: 18:30

Vstupné: 550 Kč (předprodej)

Webová stránka

Kapely

LEPROUS - progressive metal/rock (NOR)
THE OCEAN - progressive/atmospheric sludge/post-metal (DEU)
PORT NOIR - progressive rock (SWE)

Názory redakcie

Chýba názor redakcie